Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 januari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1595 2022  Blandteknik Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Komposition. Signerad, blandteknik, pannå, 32x50 cm, yttermått inklusive ram: 46x64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:07)

1595 2003  Blomsterbord AB-Slätte möbler, med infattning i metall för blommor. Bredd: 129 cm, 40 c. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:10)

1595 2038  Bokhylleskåp Bräntorps, 1960-tal. Bredd: 129 cm, djup: 43 cm, höjd: 148 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:38)

1595 2035  Bordslampa Tuben, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal. Vit plast, fot i vitlackerad metall. Längd: 90 cm. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:33)

1595 4009  Bordslampfot 1950-tal, keramik. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:38)

1595 2034  Bordslampfot glas och mässing, ANF, 1970-tal, Nybro. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:13)

1595 2004  Bordslampfötter 2 st, ben med kulor, Henrik Blomqvist, Tranås Stilarmatur, 1960-tal. Höjd: 44-62 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:25)

1595 2016  Bordslampfötter ett par, Örsjö. Kjell Blomberg. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:09)

1595 2032  Bordslampor Ett par, "Lampina", Eichhoff-Werke, Halogenlampa, Västtyskland, 1970-tal, Teleskoparm. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:56)

1595 2019  Fat + skålar mm, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 16-30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:41)

1595 2045  Fat 5 st, Lövformat glas. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:37)

1595 2027  Fat Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Ekeby, Fiskar, stengods, delvis glaserad. Diameter: 46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:09)

1595 2017  Fåtölj Made in Denmark by Farstrup, 1960/70-tal

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:52)

1595 2006  Fåtöljer Ett par, Johansson Design, Markaryd. Safarimodell i svart skinnklädsel, ben i krom. Bredd: 62 cm. Djup: 62 cm, sitthöjd 40 cm, rygghöjd 76 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:44)

1595 2053  Fåtöljer / soffa 3 st, 1950/1960-tal, galonklädsel / metallben. Längd: 55-165

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:41)

1595 2052  Fåtöljer / soffa Ett par, 1950/1960-tal, galonklädsel / metallben. Längd: 55-110

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:06)

1595 2037  Golvlampa 1970-tal, Elit 160. Höjd: ca 115

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:18)

1595 2036  Golvlampa 1970-tal. Höjd: 100 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:39)

1595 2039  Grammofonskåp IKEA, 1960-tal. Bredd: 65 cm. Djup: 36 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:28)

1595 2001  Gungstol Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. Modell "J16" för Fredericia Furniture, Danmark. Stomme i målad bok, flätad snörsits, slitage

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:41)

1595 5253  Hatthylla längd: 118 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:48)

1595 2049  Kaffekoppar 7 st + 3 extra fat, Malta, Gefle. Diameter: 9. 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:11)

1595 2026  Karmstol 1950-tal, Galon

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:12)

1595 2007  Leksak Karl Alfred, metall, byxor av tyg. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:23)

1595 2002  Nattygsbord 2 st, snarlika, teak. Bredd: 40 cm. Djup: 29 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:57)

1595 2021  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Notre-Dame de Paris. Signerad 1965. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:25)

1595 2020  Salt / pepparströare mm 8 delar, Gustavsberg, 1950-tal. Längd: 4,5-6,5 cm, höjd: 3,5-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:57)

1595 2008  Servisdelar 13 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 6 + 4 delar + 3 assietter + 6 extra kaffefat.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:55)

1595 2025  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 23 delar, Arabia Kosmos, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. 10 st mattallrikar (dia 26 cm), 6 st djupa skålar (dia 18 cm), 5 st koppar med fat, en gräddkanna, en uppläggningsskål

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:05)

1595 2055  Sidobord Yngvar Sandström, Seffle Möbelfabrik, teak, med bemålning, 58x58 cm. Höjd: 50,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:24)

1595 2030  Skål Teak+ Toastrack, Karl Holmberg, Götene, diameter: 1. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:03)

1595 2018  Skålar 5 delar, Gefyr, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1952-1956, eldfast stengods. Längd: 12-29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:38)

1595 2015  Skålar 7 st, Orrefors. Orangefärgat pressglas. Diameter: 11,5-21,5 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:51)

1595 5223  Sockerskål + gräddkanna, Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, Finland, längd. 11,5-17 cm. Djup: 10-10,5 cm, höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:52)

1595 2028  Soffbord Jason, Danmark, 1950-tal. Ek. Stämplad Jason. Bredd: 98 cm. Djup: 74 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:44)

1595 2047  Soffbord mahogny. Bredd: 71 cm, djup: 72 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:38)

1595 2046  Soffbord NK. Svartlack, 1950-tal. Bredd: 61 cm, djup: 41 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:57)

1595 2040  Stringhylla 3 sek, Ek. Bredd: 76 cm, djup: 20 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:07)

1595 2048  Takarmatur 1950-tal, teak / opalglas, diameter: 25, höjd: 24 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:38)

1595 2051  Takarmatur 1970-tal. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:53)

1595 2033  Takarmatur frostat glas. Höjd: 35,1960/70-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:51)

1595 2005  Tegods Karin Björquist (1927-2018), Sverige. 13 delar, "Kobolt", Gustavsberg. Gustavsberg, lanserades 1958, flintgods, blå dekor på vit botten. 7 st koppar (dia 10 cm) med fat (dia 15 cm), 6 st tallrikar (dia 20 cm)

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:11)

1595 2023  Tekanna Kobolt, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg, lanserades 1958, flintgods, blå dekor på vit botten. Längd: 19,5 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:22)

1595 2024  Tidningsställ 1950-tal, Teak. Längd: 39 cm. Djup: 20 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:01)

1595 4008  Tidningsställ Giotto Stoppino, Italien, Kartell, plast. Längd: 40 cm. Djup: 28 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:30)

1595 2012  Toastrack Karl Holmberg i Götene AB. Brickställ/toastrack, teak, 1950-tal. Längd: 31 cm, djup: 10 cm, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:18)

1595 2011  Väggarmatur teak och metall. Längd: 16-81 cm, djup: 6-29 cm, höjd: 20-24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:51)

1595 2010  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo. Vas i glaserad stengodslera. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:34)

1595 2014  Vas Orrefors, gröntonat glas, etikettmärkt. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 20:38)

1595 2009  Vaser 2 st + ljusstake, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. "California", Rörstrand. Höjd: 7-20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 18:36)

1595 2013  Vaser 4 st. Bland annat Beppo, Rörstrand samt Gustavsberg och Nittsjö, Höjd: 17-32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 januari 2024 19:25)